top of page
Obrázek autoraSimona

Nové podcasty


Šalom, dobrý den a ahoj,


podcasty jsou podle mého názoru nevysychajícím zdrojem inspirace a nové slovní zásoby. I když podle mě nemůžou úplně nahradit individuální nebo skupinové lekce, kde má člověk přece jen motivaci a kontrolu stran lektorky či lektora, což je osoba, která vám dá směr a opraví případné chyby, jsou to cenný a živý materiál, který může pomoct minimálně k opakování a obohacení slovní zásoby. Velkou ctí je mi uvést i podcast katedry, kde jsem se hebrejsky učila i já.



Podcasty v hebrejštině


Poslech podcastu by měl být rozdělen do několika fází. Nejprve si epizodu poslechněte bez tlaku na pochopení všech detailů a pokuste se zachytit hlavní myšlenku. Při druhém poslechu se zaměřte na konkrétní slova, fráze a výslovnost. Pokud je k dispozici přepis, čtěte jej současně s poslechem, což pomůže spojit mluvené slovo s jeho písemnou formou. Poté si epizodu znovu pusťte a opakujte slyšené věty po mluvčích, abyste procvičili intonaci a rytmus hebrejštiny. Pište si nová slova a fráze, které se během poslechu objeví. Tyto výrazy si následně vyhledejte ve slovníku, naučte se je a zkuste je použít ve vlastních větách.


Přepis podcastu je skvělým nástrojem, pokud je dostupný. Můžete ho nejen číst při poslechu, ale také analyzovat gramatiku a nové výrazy. Pokuste se psát vlastní shrnutí epizody nebo krátké texty inspirované jejím obsahem. Další užitečnou aktivitou je vytvoření otázek na téma podcastu a odpovídání na ně hebrejsky. Pokud se věnujete i mluvení, zkuste shrnout obsah podcastu vlastními slovy, a pokud je to možné, nahrát si třeba hlasovku.  


Podcasty také představují skvělý zdroj kulturního kontextu. Mnohé z nich popisují izraelskou každodennost, zvyky nebo svátky, což obohacuje vaše porozumění jazyku. Doporučuje se poslouchat pravidelně, například 10–15 minut denně, a vybírat témata, která vás skutečně zajímají, aby vás studium bavilo a motivovalo. Některé aplikace, z mé zkušenosti je to určitě spotify, umožňují zpomalení poslechu, což je užitečné zejména pro začátečníky.


Používejte titulky, pokud jsou k dispozici. Některé podcasty nabízejí přepis nebo poznámky přímo při poslechu, což je velice užitečné, když chcete zjistit, zda jste opravdu rozuměli.Vyčleňte si 15–30 minut denně na poslech.Zaměřte se na jednu věc: výslovnost, nové slovo, nebo frázi a hlavně se nepokoušejte se naučit vše najednou.




podcasty v hebrejšině, Hebrejština s radostí


KAL!קל


Tento skvělý podcast náhráli na Centru judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových na Univerzitě Palackého v Olomouci. Živé dialogy přímo z Izraele a důkazy, jak se i Češi mohou skvěle naučit hebrejsky.Vznikl pod taktovkou mojí bývalé kolegyně Lenky Uličné.





מדברים עברית


Tento podcast je také postaven na dialozích, kde se věnují hlavně slovům, která jsou spojena se židovskými svátky a židovskou kulturou. Rozhodně doporučuji všem, kteří již mají nějakou znalost židovských kultur.




Home for Hebrew Pod


Podcast Maayan Sharet je velice různorodý a pokrývá různé úrovně znalosti jazyka. Doporučuji ho hlavně začátečníkům, kteří se hebrejštiny rozhodně nebojí.Podcast ej velice srozumitelný.




Máte ještě nějaké nové podcasty i vy? Sem s nimi.



Vaše Simona


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page